Инсталиране Linux и Windows на 1 компютър, 21.09.2015

Първо се инсталира Windows, а след това Linux. Причината е, че Linux открива всяка една операционна система, която е инсталирана преди него и просто я добавя в буутлоудъра си, като я предоставя за избор. Windows прави точно обратното - трие всичко, което е било инсталирано преди него, като оставя само по-стари версии на Windows и маха всичко друго. Не е проблем да се инсталират и в обратен ред, но е малко по-трудно. Ако се инсталира първо Linux, а след това Windows, ще трябва да възстановим GRUB, за да може да се стартира и Linux.

Първото, което трябва да имаме е флашка или диск с Linux, която да е буутваща. След като буутнем от носителя, ще видим този екран, където натискаме Continue:
Изображение

Следващият прозорец е разковничето на грешката, която допускат голям процент от потребителите. Повечето избират автоматична инсталация и после се чудят защо Windows го няма. За да е всичко под наш контрол, избираме Manual. При някои инсталатори се казва Something Else, след което пак натискаме Continue:


Изображение

След това ще ви се отвори прозорец, където ще видите вашите налични дялове. Аз съм се опитал да пресъздам реална ситуация, като първият дял е малкият 100MB дял, който създават модерните версии на Windows и може да се премахне безопасно, но трябва да се изпълнят някои команди, за да може Windows да пренапише буутлоудъра си в руут дяла. Повечето потребители обаче не правят подобни операции, затова и тук примерът ще е с този дял. sda1 е именно този малък дял, който не се вижда под Windows. sda2 приемаме че е дялът с Windows, тоест вашето C:, а sda3 е вашият сторидж дял, доест D: в повечето случаи. След това sda5 е дялът, където ще се инсталира Linux, а sda6 е дялът за виртуална памет, който тук се нарича swap. При вас sda5 може да не е във формат ext4, като може да е всичко друго, дори и отново ntfs, като горните два. За да го направите в ext4 го маркирате, избирате бутона Change и оттам избирате ext4 файлова система, маркирате, че искате дискът да бъде форматиран и след това избирате / за mount point:


Изображение

Дори и да е в ext4, хубаво е този дял да бъде форматиран и от инсталатора на Linux.

След това, ако sda6 не ви е форматиран в swap, го форматирате и него:

Изображение

Имайте предвид, че sda6 не е задължителен, при потребители с повече RAM е напълно излишен.

След тези стъпки натискате вече Install Now долу вдясно, системата ще ви попита дали сте сигурни, а вие ще натиснете Continue:

Изображение

Нататък въпросите са лесни, свързани са с регион, име на потребител, тип клавиатурна подредба и всеки потребител би се справил абсолютно безпроблемно, а и не касаят съвместната работа на двете операционни системи Windows и Linux. Имайте предвид, че ако нямате създадени дяловете, така както съм показал, то ще трябва да ги създадете, било то чрез инсталатора на самата дистрибуция Linux, било чрез външна програма като AOMEI Partition Assistant Standard EditionGPartedAcronis или която и да било друга програма. Изборът е богат.